Często spotykanym podczas kontroli termowizyjnej skutkiem błędów w izolacji fundamentów jest powstawanie wewnątrz pomieszczeń zawilgocenia, czasem także zagrzybienia, dodatkowo pogorszenie komfortu cieplnego i zwiększenie kosztów ogrzewania. Szczególnie (ale nie tylko) narażone są części narożne i znajdujące się od strony wschodniej lub północnej.

Przyziemia mają zwiększoną bezwładność cieplną, są podatne na nasłonecznienie i na nagrzanie, wskazują podczas kontroli na zwiększoną temperaturę, świadczącą o dużym przewodnictwie cieplnym. Jest to widoczne w szczególności w starszych budynkach, gdzie częstokroć nie stosowano w ogóle izolacji ścian piwnicznych a fundamenty izolowano w sposób ograniczony. W takich przypadkach temperatura od strony wewnętrznej (np. w piwnicy) jest mimo to niższa od temperatury w mieszkaniu (za wyjątkiem pomieszczeń ogrzewanych, z kotłem i instalacją ciepłowniczą, w pralni itp.).Błędy w izolacji fundamentów możliwe są do popełnienia na wielu etapach, począwszy od braku (lub niedostatecznego) zabezpieczenia fundamentów przed wpływem wilgoci od zewnątrz (np. poprzez braku płynnej hydroizolacji lub poprzez ubytki w hydroizolacji niepłynnej), przez niestaranny montaż wodoodpornych płyt izolacyjnych lub niedostateczną grubość samej izolacji (poniżej zaleceń producenta, zwykle co najmniej 8 cm), aż po brak wykonania odwonienia budynku do ciągów drenażowych. Może się też okazać, iż głębokość izolacji (aczkolwiek zależna od zagłębienia domu w gruncie) jest niższa niż 1,2 m – a tyle właśnie wynosi przyjęta w Polsce strefa przemarzania gruntu (wymaga to jednak prac rozbiórkowych, nie jest to możliwe do stwierdzenia podczas kontroli termowizyjnej, choć problemy – bez ich konkretnego źródła – są na termogramach oczywiście widoczne).

Modernizacja błędów z izolacji fundamentów jest zwykle kosztowna, ponieważ wymaga dokonania rozbiórki wykonanej już zabudowy (modernizacja powinna być wykonana od zewnątrz).Więcej czytaj w części kontrole z wewnątrz: piwnica i kontrole z zewnątrz: podpiwniczenia.