Device Drzwi zewnętrzne zawsze są i pozostaną miejscem o stosunkowo dużym stopniu strat ciepła – są przegrodą o mniejszej od ściany zewnętrznej grubości i trudniej je skutecznie zaizolować. Szereg jednak innych aspektów pozwala na ocenę jakości termoizolacyjnej posiadanych już drzwi.

Po pierwsze, uszczelki. W wyniku otwierania i zamykania drzwi, dochodzi do zużycia lub zniszczenia uszczelek – jest to najczęstszy powód nieszczelności, ale i najprostszy do skorygowania. Trwałość uszczelek zależy nie tylko od stopnia ich eksploatacji, ale i od materiału, z którego są wykonane (np. guma syntetyczna, guma silikonowa, miękkie PCV, elastomer, itp.). W uszczelkę także powinien być wyposażony próg (najlepiej, aby był dodatkowo wyposażony w możliwość regulacji wysokości). Wreszcie, poprzez używanie drzwi, dochodzić może do ich rozregulowania, w wyniku czego dochodzi do nierównomiernego rozkładu ich masy i do powstawania nieszczelności.

Device Po drugie, jakość osadzenia. Wadliwe osadzenie drzwi, często niewidoczne gołym okiem, bez względu na jakość termoizolacyjną samych drzwi, bez względu na to, czy drzwi były mniej lub bardziej kosztowne, zapewni niestety jedno: niskie parametry izolacyjne.

Po trzecie, jakość termoizolacyjna samych drzwi. To temat do zastanowienia się przed ich zakupem – lub wymianą. Zwykle przed zakupem drzwi upewniamy się odnośnie ich awaryjności i odporności na czynniki atmosferyczne (sprawdzamy producenta, czytamy fora internetowe), sprawdzamy atesty antywłamaniowości, prawdopodobniej jednak rzadziej sprawdzamy parametry termoizolacyjne. To błąd. W zależności od rodzaju materiałów (drzwi drewniane, z płyty warstwowej lub nie, aluminiowe, z PCV, ze stali, z włókna szklanego, ocieplone lub nie, jeśli ocieplone to czym – pianką poliuretanową a może wełną szklaną a może styropianem, itp.) i od ich konstrukcji, właściwości termiczne drzwi mogą być rożne. Norma przewiduje, iż w przypadku drzwi, współczynnik przenikania ciepła U nie może przekraczać 2,6 W/(m²K). Zalecamy jednak szukanie jak najbardziej energooszczędnych rozwiązań, tj. sprawdzenie przed zakupem jaki jest współczynnik przenikania ciepła modelu danych drzwi. Drzwi zewnętrzne w współczynniku np. 1,3 należy uznać za bardzo dobre. Problemem może być natomiast dostępność danych nt. współczynnika przenikania ciepła, większość producentów (nie wszyscy) takich danych nie udostępnia lub ich po prostu nie ma – ich uzyskanie warunkowane jest przeprowadzeniem odpowiednich badań i uzyskania certyfikacji.

Jak już jednak wspomniano, nawet jakość termoizolacyjna samych drzwi będzie na dobrym poziomie, nie oznacza to automatycznie braku problemów z termoizolacyjnością samej przegrody drzwiowej – winne mogą być uszczelki, wadliwe osadzenie drzwi czy wreszcie pogarszająca właściwości termiczne metalowa rama, na której drzwi są osadzone.Więcej czytaj w części kontrole z wewnątrz: drzwi zewnętrzne.