Ściany tradycyjne (np. pełna cegła) charakteryzują się zwykle dużą bezwładnością cieplną i są w niewielkim stopniu podatne na zmiany temperatury na zewnątrz. Wieczorami (co najmniej 2-3 godziny po zachodzie słońca), elementy budynków o małej bezwładności cieplnej, np. ocieplone nadproża, nadążając szybciej niż ściany za zmianą temperatury zewnętrznej, mają zwykle niską temperaturę (zbliżoną do temperatury otoczenia). Podobnie jest w przypadku ścian warstwowych, ich temperatura podąża za zmianą temperatury zewnętrznej z 2-3 godzinnym opóźnieniem. Widoczne jest to podczas wieczornych kontroli termowizyjnych, gdzie kilka godzin po zachodzie słońca, elementy budynków o większej bezwładności cieplnej są w dalszym ciągu cieplejsze.

Poprawnie wykonana i zaizolowana ściana ma współczynnik U poniżej 0,3 W/(m²K). Należy pamiętać, że nawet niewielkie błędy w wykonaniu izolacji ścian będą skutkować znacznymi stratami ciepła. Użycie najbardziej energooszczędnych materiałów przy budowie nie pomoże, jeśli ubytki i mostki termiczne powstające w spoinach elewacji pozwolą na infiltrację zimnego powietrza do środka, co widać na zdjęciach powyżej.Zdjęcia powyżej wskazują na duży spadek temperatury tuż nad podłogą, pod rozgrzanym kaloryferem. W tym przypadku także jest to wada izolacji, wymagające modernizacji od zewnątrz. Niska temperatura tego fragmentu ściany jest przyczyną wykraplania się wilgoci na powierzchni ściany nad listwą podłogową i w konsekwencji powstawania pleśni.

Kontrola termowizyjna wskaże miejsca pogorszonej izolacji i zwiększonych strat ciepła. Wskaże mostki termiczne, błędy wykonawcze, luki w ciągłości ocieplenia, ubytki w elewacji. Każda wada izolacji – projektowa, wykonawcza, powykonawcza – zwiększa straty ciepła i koszty ogrzewania.

Więcej czytaj w częściach:
kontrole z zewnątrz: ściany zewnętrzne i elewacja oraz kontrole z zewnątrz: wady elewacji.