Zdjęcia powyżej – widoczne ciemne obszary, wskazujące na przedostawanie się zimnego powietrza do pomieszczenia (dla kontrastu, widoczne rozgrzana ładowarka do telefonu).



Instalacje elektryczne same w sobie nie są powodem strat ciepła. Należy jednak pamiętać, że przestrzenie pod zewnętrznym gniazdkiem elektrycznym (może to być ściana nośna, ściana działowa, czasem dodatkowo płyta G-K lub inne) są finalnie miejscem, gdzie znajduje się izolacja. Ubytek w grubości ściany, celem montażu puszki do gniazdka elektrycznego, bez odpowiedniego zabezpieczenia izolacyjnego i bez uszczelnienia, powoduje osłabienie właściwości termicznych. Jest to wada, stosunkowo często spotykana. Powoduje dyskomfort cieplny i generuje dodatkowe straty ciepła.



Przenikanie zimnego powietrza występuje najczęściej na połączeniach i na szwach konstrukcji budynku. Kontrola termowizyjna wskaże tego typu sytuacje, jak widoczne na zdjęciu powyżej, poprzez występowanie charakterystycznych wzorów promieniowania, rozchodzącego się spoza listy przypodłogowej lub spod instalacji elektrycznych.